Select Page

London Summer League Results 2021

by | Aug 16, 2021 | Leagues, London, News

All the Summer League results for London Try Tag Rugby Leagues.

Regent’s Park (Fri)
Division 1 Major Winner:

Craques do Tag
Division 1 Minor Winner:
Tuppence a Tag
Female Player of the Season:
Tessa Crowley (Craques do Tag)
Male Player of the Season:
Dan Ampaw (Craques do Tag)

Shoreditch Park (Monday)
Division 1 Winner:

Mad Dogs
Division 2 Winner:
Shoreditch Sabres
Division 1 Player of the Season:

Brett Constantine
Division 2 Player of the Season
:
Kate Scott

Borough (Monday)
Division 1 Winner:

You’re it
Division 2 Winner:
Team Tagliatelle
Division 1 Female of the Season:
Laura Mepham (Hashtag)
Division 1 Male Player of the Season:
Donal Lehane (Hashtag)
Division 2 Player of the Season:
Grace Colverd (Team tagliatelle)

Clapham and Wandsworth (Monday)
Division 1 Winner:

Tagnanimous
Division 2 Winner:
Zebras
Division 3 Winner:

Worth A Try
Division 4 Winner:

Still Unknown
Division 5 Winner:

Al-Try-Eda
Division 6 Winner:

TopTaggers
Division 1 Player of the Season:

Johnny Berrill (Blindside)
Division 2 Player of the Season:

Christopher Mason (Zebras)
Division 3 Player of the Season:
Tegan Richardson (Worth a Try)
Division 4 Player of the Season:
Adele Hambly (Ru-Paul’s Tag Race)
Division 5 Player of the Season:
Ekow Quartey (Scrum-diddlyumptious)
Division 6 Player of the Season:
Finlay Galbraith (Tag Team 2 – Electric Boogaloo)

Brixton (Monday)
Division 1 Winner:

TLC No Subs
Division 2 Winner:
Tagquila tagquila
Division 1 Player of the Season:
Shannon Fane-Hervey (Try Dye Dragons)
Division 2 Male Player of the Season:
Adam Sitchcrisp (At Least We Are Still Trying)
Division 2 Female Player of the Season:
Sophie Klein (Tagtical Exit)

Peckham (Tuesday)
Open Grade Winners:

Peckham Pelicans
Female Player of the Season:

Alex Lines-Scrase (Peckham Peacocks)
Male Player of the Season:
Liam Johnstone (The Tagfastics)

Fulham (Thursday)
Open Grade Winners:

Hip Tittie Taggers
Female Player of the Season:
Jackie Alvarado (The Dump Chooks)
Male Player of the Season:
Tom Thorne (Hip Tittie Taggers)

Balham Tuesday (Beginners)
Division 1 Winners:

Balham Bulls
Division 2 Winners:
JHTT
Division 1 Player of the Season
Sam Dean (Rag Tag Dolls)
Division 2 Player of the Season
Lydia Roberts (The Razzmatagz)

Balham Tuesday
Division 1 Winners:

Offshore Tag Haven
Division 2 Winners:
Treacy’s Tag
Division 1 Player of the Season
Paula Wilson There’s something about girl tries
Division 2 Player of the Season
Barry Curran ( Treacy’s Tag)

The Old Sergeant’s League at Wandsworth Town (Wed)
Division 1 Mixed Winners:

Ninja Turtles
Division 2 Mixed Winners:
Sugar Tags
Division 3 Mixed Winners:
Ball Busters
Division 1 Mens Winners:
Ninja Turtles (Mens)
Division 2 Mens Winners:
Men with Ven
Division 1 Mixed Player of the Season
Steffy Geertsen (Shark A–Tag Wed)
Division 2 Mixed Player of the Season:
Rory Muse (Sugar Tags)
Division 3 Mixed Player of the Season
Chloe Hogan (Ball Busters)
Men’s League Player of the Season
Tom Hewitt (Northcote Cowboys)

Brixton (Wednesday)
Division 1 Winners:

Kick and Collect
Division 2 Winners:
Mo unga mo problems
Division 1 Player of the Season
Emma Waugh (Try-ceratops!)
Division 2 Female Player of the Season
Amelia Kenneth (The Tag-osaurus’)
Division 2 Male Player of the Season
Tristan Notley (Mo’Unga Mo’Problems)

Brockley and Lewisham (Wednesday)
Division 1 Winners:

Brockley Ball Grabbers
Division 2 Winners:
Hawaii Hardcore
Division 1 Player of the Season

Michael Bagnall (The Wolfe Pack)
Division 2 Player of the Season
Ben Ryan (Chip Lickers)

The Stoke Travel Clapham and Balham (Saturday) League
Division 1 Winners:

Tag Life (Sat)
Division 2 Winners:
Tokoloshe Taggers
Division 3 Winners:
Sommer Tagvol
Division 4 Winners:
We’re try-in our best
Division 1 Female Player of the Season

Anita Snowdon (Tag’s Life)
Division 1 Male Player of the Season

Raphael Himiona (Try Candy)
Division 2 Female Player of the Season

Jessica van der Merwe (Tokoloshe Taggers)
Division 2 Male Player of the Season
Mike Bloom (Bilbo Taggins)
Division 3 Female Player of the Season
Keri Smyth (We Don’t Give a Ruck RFC)
Division 3 Male Player of the Season
Iain Botha (Sommer Tagvol)
Division 4 Female Player of the Season
Jess Charles (We’re try-in our best)
Division 4 Male Player of the Season
Max Trouton (Win or lose we still booze FC)

Richmond (Thursday)
Division 1 Winners:

West London Thunder
Division 2 Winners:
Royals of Richmond
Division 1 Player of the Season

Emily Gulvin (Pete’s Glutes Make Phil Blush)
Division 2 Player of the Season
Ajeet Ranjit (Tag ‘em & Bag ‘em)

Acton Wasps (Monday)
Division 1 Winners:

Tumeke
Division 2 Winners:

Yippie Try Yay, Motherrucker
Division 1 Player of the Season:

BJ Dean (Tumeke)
Division 2 Player of the Season:

Andrew Goulton (Yippie Try Yay, Motherrucker)

Hyde Park (Monday) Men’s
Open Grade Winners:

Old Leysians
Player of the Season:

Dante O’Reilly (Old Leysians)

Hyde Park (Monday) Women’s
Coaching League Winners:

Team Green

Hyde Park (Tuesday)
Division 1 Winners:

Let’s Get on the Tags
Division 2 Winners:
Tagzilla
Division 1 Player of the Season

Brittany Cahill (Let’s Get on the Tags)
Division 2 Player of the Season
Claudette Hewitt (Blood, Bath and Beyond)

Fulham (Tuesday)
Division 1 Winners

Menace to Sobriety
Division 2 Winners

Scrumhumby
Division 1 Player of the Season

Alex Sykes (Menace to Sobriety)
Division 2 Player of the Season
Michelle Van Der Merwe (Lush Puppies)

Shoreditch (Tuesday) Mixed
Open Grade Winners

FC United
Player of the Season
Kate Ryan (FC United)

Shoreditch (Tuesday) Men’s
Open Grade Winners

The Reacharounds
Player of the Season
Ollie Wetton (MatchPint)

Hyde Park (Wednesday) Property League
Winners:

Gerald Eve LLP
Female Player of the Season:

Christina Hardy (Gerald Eve)
Male Player of the Season:

George Froud (M7 Real Estate)

Acton Wasps (Wednesday)
Division 1 Winners:

The Other Team
Division 2 Winners:
Saxy Snakehips
Division 1 Player of the Season:

Jeremy Westcott (The Other Team)
Division 2 Player of the Season:
James Ryan (Gone North)

Finsbury Park (Wednesday)
Division 1 Winners:
Lord of the (Girl) Tries
Division 2 Winners:
TagVengers – Assemble
Division 1 Player of the Season

Riz Hanid
Division 2 Player of the Season

Jessica Martin (TagVengers – Assemble)

The Stoke Travel Clapham and Balham (Thursday) League
Division 1 Winners:

Apres
Division 2 Winners:
Richard Tagner
Division 3 Winners:

JagerMaster
Division 4 Winners:

Strictly Come Tagging
Division 1 Female Player of the Season

Anita Snowdon (Apres)
Division 1 Male Player of the Season

Aaron Baker (Battersea Tags Home)
Division 2 Female Player of the Season

Vas Passaris (Scrum on Eileen)
Division 2 Male Player of the Season

John Leahy (The Mighty Cucks)
Division 3 Female Player of the Season

Lizzie Walker (Try Out to Help Out)
Division 3 Male Player of the Season

Frank Von Knorring (Jagermaster)
Division 4 Female Player of the Season

Lucy Rutter (Strictly Come Tagging)
Division 4 Male Player of the Season

Danny Smith (Dino Scores)

Clapham (Friday) League
Division 1 Winners:

The Kennington Variant
Player of the Season:
Zoe Carroll (The Kennington Variant)
Division 2 Winners:
TFI Thaiday
Player of the Season:

Natalie Guest (TFI Thaiday)

Kensal Green (Thursday)
Open Grade Winners:

TBC Thursday
Female Player of the Season:

Suzanne Caverly (TBC Thursday)
Male Player of the Season:
Thomas Roderick (Ziggy Warriors)

Olympic Park (South) Thursday League
Division 1 Major Winners:

Butter Balls
Division 1 Minor Winners:
Yippee Try Yay
Division 2 Winners:
Get Rich or Die Tagging
Division 1 Major Player of the Season:

Sam Button (Gaggin for a Taggin)
Division 1 Minor Player of the Season

Kevin Orpen (ParksideCutters)
Division 2 Player of the Season
Deirdre Kindregan (Taguarz)

Clapham Common Sunday League
Division 1 Winners:

Tagging for a Gagging 2.0
Division 2 Winners:
CC Roosters 2
Division 3 Winners:

Red Ross Redemption
Division 1 Player of the Season:

Rob Waugh (Try-ceratops!)
Division 2 Player of the Season:

Kate Wright (Clapham Rams)
Division 3 Player of the Season:

Harry Love (Trytime Tag)

Clapham Junction – Battersea (Monday)
Division 1 Major Winners:

Mauls Deep
Division 1 Minor Winners:
Tag and Trace
Division 1 Major Player of the Season:

Hamish Chreseson (Up the Junction)
Division 1 Minor Player of the Season:

Sally Mantell (Tag & Trace)

Waterloo (Monday) League
Division 1 Winners:

Tag Alongs
Division 2 Winners:
The Maulesters
Division 1 Player of the Season:

Myles Turner
Division 2 Player of the Season:

Angus Williams (Try Your Eyes Mate)

Further results to be added.