Select Page

London Winter League Results 2021/22

by | Jan 18, 2022 | Leagues, London, News

All the Winter League results for London Try Tag Rugby Leagues.

Paddington Rec (Fri)
Open Grade Winner:

Tryger Sharks
Female Player of the Season:
Catherine Bailey (Tag Reflex)
Male Player of the Season:
Chris Sage (Dream Team)

Shoreditch-Highbury (Sat)
Division 1 Major Winner:

Touching me touching you 2
Division 1 Minor Winner:
David Throwie
Division 2 Major Winner:

Bombay Trycycle Club
Division 2 Minor Winner:

The Hips Don’t Lie
Division 1 Male Player of the Season

Davide Gilardoni (Birds of Paradise)
Division 1 Female Player of the Season

Matilda Hamilton (Mixed Nuts)
Division 2 Male Player of the Season

Redmond Shannon (Highbury Hurricanes)
Division 2 Female Player of the Season

Erlia Fernandez (Strawberry Sorbets)

Clapham Junction (Falcon Park – Sunday – 6-a-side)
Division 1 Winners:

Try-ceratops!
Division 2 Winners:

Rubber Dinghy Rapids
Division 1 Player of the Season:

Luke Evans (Crabbing for a Tagging)
Division 2 Female Player of the Season:

Joanna Bloxham (Rubber Dinghy Rapids)
Division 2 Male Player of the Season:
Hubert Devin (Vegtagballs)

Clapham South (Saturday)
Division 1 Winners:

Try Dye
Division 2 Winners:

One Kick Wonders
Division 1 Player of the Season:

Sally Mantell (Try Dye)
Division 2 Player of the Season:

Alisa Boyle (One Kick Wonders)

The Old Sergeant League at Wandsworth Town (Saturday)
Division 1 Winners:

Tag’s Life
Division 2 Winners:

Deirdre’s Angels
Division 3 Winners:

Tagnados
Division 1 Player of the Season:

Tristan Ryder (Try Candy)
Division 2 Player of the Season:

Chloe Elias (The Big D)
Division 3 Player of the Season:

Ben Parkin (Gin it to Win it)

Canada Water (Southwark Park Athletics Stadium)
Division 1 Winners:

Crawford Falcon’s
Division 2 Winners:

Southwark Bears
Division 1 Female Player of the Season:

Heather Joseph Dublin (The Flying Columns)
Division 1 Male Player of the Season:
Russel Reid (Crawford Falcon’s)
Division 2 Female Player of the Season:
Kaylee Grady (Southwark Bears)
Division 2 Male Player of the Season:
Harry Handford (Fancy a Tag (name not finalised))

The Old Sergeant League at Wandsworth Town (Sunday)
Open Grade Winners:

Sixth Tag
Female Player of the Season:

Laura Spranger (Bishops Beavers)
Male Player of the Season:
Nathan Simandoux (Sixth Tag)

West Hampstead (Thu)
Open Grade Winners:

Ace of Speights
Open Grade Male Player of the Season:
Joe Fairbrother (Guten_Tag)
Open Grade Female Player of the Season:

Alice Beaumont (Guten_Tag)

Battersea Park Astro (Monday)
Division 1 Winners:

Velcro Lovers RFC
Division 2 Winners:
Montag Tag
Division 1 Male Player of the Season:

Ben Willcocks (Tags Evasion)
Division 1 Female Player of the Season:

Claire Fletcher (Blindside)
Division 2 Male Player of the Season:

Miles Jordan (Quick Tag Behind the Bins)
Division 2 Female Player of the Season:
Katie Hodgson (Legs, Bums and Scrums)

Battersea Park (Monday)
Division 1 Winners:

The Blindside
Division 2 Winners:

All Grab and No Tag
Division 1 Male Player of the Season:

Tom Wills (B K Whopper)
Division 1 Female Player of the Season:

Anna Savage (Mo’Unga Mo’Problems
Division 2 Male Player of the Season:
Chris Shott (All Grab and No Tag)
Division 2 Female Player of the Season:

Louise Stephens (All Grab and No Tag)

Dulwich (Monday)
Open Grade Winners:

TLC No Subs
Male Player of the Season:

Dami Awobajo (Tagquila, Tagquila)
Female Player of the Season:
Katherine Maynard (TLC No Subs)

Acton Wasps 3G (Mon)
Division 1 Major winners:

TUMEKE
Division 1 Minor winners:
My Drinking Team Has a Tag Problem
Division 1 Major Player of the Season:

Cat Lindsay (TUMEKE)
Division 1 Minor Player of the Season:

Nick Jay (Thunder Tagz)

Acton Wasps 3G (Weds)
Open Grade Winners:

Westies
Female Player of the Season:

Emily Gulvin (Perfect Pitches)
Male Player of the Season:
Nick Lloyds (Ruthless Gingerbreads)

North London (East Finchley) (Thu)
Open Grade Winners:

Tag Marry Avoid
Male Player of the Season:

Patrick Smith (Hyenas of Highbury)
Female Player of the Season:
Sarah Hunter (Guardians of Tagalaxy)

Highbury Fields (Tue)
Open Grade Winners:

Tagliatelle
Female Player of the Season:
Mandy Morris (#TAGLIATELLE)
Male Player of the Season:
Jeremie Joannes (Your Pace or Mine?)

Olympic Park (North) Tuesday
Division 1 Winners:

#Tagalog
Division 2 Winners:
Ru Paul’s Tag Race (Victoria park)
Division 1 Player of the Season:
Edward Vuong (#Tagalog)
Division 2 Player of the Season:

Jay Campbell (Pussytag Dolls)

Barnes (Rosslyn Park) Wednesday
Division 1 Major Winners:

Sugar Tags
Division 1 Minor Winners:

Barnesy & Friends
Male Player of the Season
:
Rory Muse (Sugar Tags)
Female Player of the Season:

Holly Godfray (Hip Tittie Taggers)

Catford and Lewisham Wednesday
Division 1 Winners:

Lewisham Jousters
Division 2 Major Winners:

No Woman No Try
Division 2 Minor Winners:

Rugby Munchkins
Division 1 Male Player of the Season:

Sean Sherley (Tagnificent 7)
Division 1 Female Player of the Season:

Nia Benson (Brockley Ballgrabbers)
Division 2 Major Player of the Season:

Denise Ward (Behind D’wan in Front)
Division 2 Minor Player of the Season:

James Kay (Rugby Munchkins)

Borough (Mon)
Division 1 Major Winners
Dido Tagging
Division 1 Minor:
Wow!
Division 2 Major Winners
Shoreditch Saints
Division 2 Minor Winners:
Tagtical Exit
Division 1 Major Player of the Season:
Jane O’Rahelly (Dido Taggins)
Division 1 Minor Player of the Season:
Sinead Boland (Wow!)
Division 2 Major Player of the Season:
Betty Ho (pretty little tryers!)
Division 2 Minor Player of the Season:
Parav Panyu (Tagtical Exit)

Barnes (AELTC – Thurs)
Division 1 Major Winners:

Fancy a quick Tag
Division 1 Minor Winners:
Origina Colin
Division 1 Major Player of the Season:
Tom Humphreys (Scrum & Coke)
Division 1 Minor Player of the Season:

Michelle van der Merwe (Original Colin)

Tower Bridge Thursday
Open Grade Winners:

Where’s Jessica?
Male Player of the Season:

Duncan Hampshire (Where’s Jessica)
Female Player of the Season:
Jasmin Kohnken Sawa (STD’s)

Chiswick (King’s House Sports Ground) (Tue)
Open Grade Winner:

Fancy a quick Tag
Open Grade Male Player of the Season:

Kevin Byrne (Fancy a quick Tag)
Open Grade Female Player of the Season:

Ayesha Maymon (Scrumhumby)

Rotherhithe St Paul’s (Tuesday)
Division 1 Winners:

Speight’s Intagnito
Division 2 Winners:

Tags to Riches
Division 1 Male Player of the Season:

Joel Watson (Trykings)
Division 1 Female Player of the Season:

Katy Brown (Trykings)
Division 2 Male Player of the Season:

Mark Fullerton (Potato King)
Division 2 Female Player of the Season:

Anna Tolmarsh (Don’t Try For Me Argentina)

Waterloo (Friday)
Division 1 Winners:

Catz Me if You Can
Division 2 Winners:
Try Out to Help Out
Male Player of the Season:

Dean Irvine (Catz Me if You Can)
Female Player of the Season:
Meg Hollands (Flash Gordon and the Thunderbuddies)

Rotherhithe & East London (Wednesday)
Mixed Super League Winners:

Chargers
Mixed A-Grade Winners:

Scorepions
Men’s Super League Winners:

The Old Turtles of Rotherhithe
Women’s Super League Winners:

It’s Britney Pitch
Mixed Super League Male Player of the Season:

Jake Dunley (Chargers)
Mixed Super League Female Player of the Season:

Grace Brown (Turtles)
Mixed A Grade Male Player of the Season:

Nathan Goodfellow (Smash South Allstars)
Mixed A Grade Female Player of the Season:

Hannah Kent (Scorepions)
Men’s Super League Player of the Season:

Darragh Conway (Pintmen)
Women’s Super League Player of the Season:

Megan Davids (Dragon’s Womens)

Dulwich (Friday)
Open Grade Winners:

Kick & Collect
Male Player of the Season
Rhys Jones (Two in the Bush)
Female Player of the Season
Eleanor Hawketts (Kick & Collect)

Rotherhithe St Paul’s (Thursday)
Open Grade Winners:

Tagkeshi’s Castle
Male Player of the Season:

Alfie Dudman Jones (Tagkeshi’s Castle)
Female Player of the Season:
Sarah Culliford (GenH)

Olympic Park (Thursday)
Division 1 Winners:
Ruck That
Division 2 Winners:

Parkside Cutters
Division 3 Winners:

Oisins XI
Division 1 Female Player of the Season:

Shona Roche
Division 1 Male Player of the Season:

Darragh Conway (Butter Balls)
Division 2 Female Player of the Season:

Elona Woodford
Division 2 Male Player of the Season:

Matthew Piggott
Division 3 Female Player of the Season:

Melissa Ebako
Division 3 Male Player of the Season:

James Chandler

Clapham Junction (Monday)
Division 1 Winners:

Mauls Deep
Division 2 Winners:
Mumford & Scrums
Division 1 Player of the Season:
Olivier Rident (Thomas the Tag Engine)
Division 2 Player of the Season:
Bethany Doughty (Mumford & Scrums)

Further results to be added.